top of page

43. İstanbul Film Festivali Başladı! - Açılışta Neler Oldu?

Güncelleme tarihi: 21 Nis

BenİzledimBlog ekibi olarak davet edildiğimiz İstanbul Kültür Sanat Sanat Vakfı (İKSV) tarafından N Kolay sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali, 16 Nisan Salı akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. Bu muhteşem gecede birbirinden değerli konuklar ve misafirler ağırlandı. Sunuculuğunu Tuğrul Tülek’in üstlendiği 43. İstanbul Film Festivali açılış töreninde 2024 Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi.



43.⁠ ⁠İstanbul Film Festivali bu yıl 132 uzun metrajlı ve 12 kısa filmden oluşan zengin bir program sunuyor. Festival, 12 gün boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra, konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinliklerle devam edecek.

Gecede ilk Sinema Onur Ödülü, Meral Orhonsay’a sunuldu. 60’ı aşkın sinema filminde rol alan ve kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen Orhonsay’a, ödülünü, festival direktörü Kerem Ayan takdim etti. İkinci Sinema Onur Ödülü ise Engin Ayça’ya sunuldu. Çeşitli belgesel film ve kültür programlarının yönetmenliğini üstlenen, Bez Bebek, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi başarılı kurmaca filmlerin yanı sıra birçok belgesele imza atan Ayça’ya ödülünü, usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca takdim etti.


Festival bu yıl iki isme daha Sinema Onur Ödülü sunacak: Japon sinemasının en tanınmış oyuncularından Koji Yakusho ve MUBI işbirliğiyle festivale katılan usta yönetmen Wim Wenders. Festival programında Wenders’in üç filmi gösterilecek; Dört Filmde Koji Yakusho bölümündeyse usta oyuncunun başrolünde olduğu filmler yer alıyor.



Festivalin açılış filmi, Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve Genç ve Heyecanlı / Dazed and Confused ve … Önce üçlemesiyle tanıyıp sevdiğimiz Richard Linklater’ın gizemli bir kiralık katili konu aldığı aksiyon komedi türündeki yeni filmi Hit Man oldu. Katılımcıların da ilgisini ve beğenisini toplayan muhteşem film Hit Man'in, festival boyunca belirlenen salonlarda gösterime gireceği duyuruldu. Bu eğlenceli aksiyon komedi dolu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

5 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page