top of page

Tetris

Güncelleme tarihi: 9 Nis 2023*Adobe Firefly'da üretilmiş bir görüntü.
Filmden değil! Adobe Firefly'da ürettiğim bir görüntü.

Tetris’in de filmi mi olurmuş? Çok da güzel olurmuş. Ama hayalinizde, gökyüzünden düşen bloklarla savaşan Amerikan askerleri canlandırdıysanız hayır, öyle bir Hollywood filmi değil.


Tetris (2023) bir “biyografik gerilim-drama” filmi ve gerçek olaylara dayanmakta. Sovyetler Birliğinde yazılımcı olan Alexey Pajitnov’un boş vakitlerinde geliştirdiği ve arkadaşlarıyla oynadığı Tetris’in, kapitalist dünyaya yayılıp bir telif savaşına dönüşmesini anlatıyor. Şirketler oyunun kişisel bilgisayar, konsol, el konsolu vb. lisansları alıp oyunu dünyaya yayma telaşına düşerken Sovyetlerin komünizminden kaynaklanan aksaklıklar meydana geliyor. Film aslında dünya çapında fenomen olan şu el konsolu (Game Boy) ve Tetris’in ona lisanslanması sürecini başarılı bir kurguyla anlatıyor.

Nintendo Game Boy ve Tetris kombosu, 35 milyon üzerinde satmış.

Tüm satışlar düşünüldüğünde, 520 milyon Tetris oyun kopyası satıldığı düşünülüyor.


EA Games’in istatistiklerine göre 425 milyon dijital paralı kopya satılmış. Bedava oyun indirmeleri bunlara dahil değil. Yani gerçekten dünyanın en çok oynanan ve her nesil tarafından bilinen oyunuyla karşı karşıya olabilliriz. Bunun filminin yapılması ise tarihe not düşmek adına harika olmuş.


Tabii film her ne kadar Tetris’in şirketler arasında oluşturduğu lisans savaşını anlatsa da (ve Sovyet hükümetinin tavrı) film aslında 2012 yapımı Argo gibi, zamana karşı yarış ve dışa kapalı bir ülkedeki bir şeyi (Argo'da ABD vatandaşlarıydı, burada oyun lisansı) dışarı sorunsuzca taşıyabilme gayretini anlatıyor. Bunun gerçek hikayeye dayanması ise etkileyiciliği artırıyor.


Gerçekte Tetris, Pajitnov’un çalıştığı devlet kurumu Elorg üzerinden satılır ve yaşadıkları ülkenin doğası gereği Pajitnov herhangi bir telif ücreti alamaz. Fakat 1991’de Sovyetlerin dağılmasından sonra ailesiyle birlikte ABD’ye göçen Alexey Pajitnov, oyunun ABD ve Japonya dağıtımcısı ve filmdeki başrolümüz Henk Rogers ile “The Tetris Company”i kurar ve yazılımcılığa devam eder.


Film "Apple TV+ Original" olmasıyla da ilginç. Üretim ve stream yarışına Apple da girdi ve takip etmek gerek. Filmle ilgili tek eleştirim şu: keşke Tetris oyunu ve video oyunculuğu üzerine de biraz eğilselerdi. Sonuçta 80'leri anlatan bir film izliyoruz, o yıllarda oyunlara olan bakış açısını ve dünyanın gelişimini biraz hissetmek isterdim.104 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page